Wydawałoby się, że uczciwość zobowiązuje. Czyżby? Sprzedający skłamał… ale czy faktycznie skłamał – gra słów mająca istotne znaczenie. Dlaczego? Więcej o aspektach zakupu pojazdu oraz o przepisach z tym związanych.
Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana chyba, że wady są nieistotne.
Powinniśmy szczególnie zwrócić na to uwagę oglądając lub kupując używane auto. Nawet przez telefon należy precyzyjnie dopytać, czy auto „bezwypadkowe” na pewno nie brało udziału w jakiejś poważniejszej stłuczce – nowoczesne auta są na tyle bezpieczne, że nawet poważna kolizja, która wywołała nawet szkodę całkowitą, nie spowodowała uszczerbku na zdrowiu.
Pomimo wszystko zdarza się również, że sprzedający fałszuje wcześniejszy stan kolizyjny pojazdu, czy też inne dane (np. książkę serwisową samochodu ), by uwiarygodnić przed kupującym niezgodny z rzeczywistym stan techniczny auta, jego przebieg i bezwypadkową historię. To najczęstsze przypadki, w których kupujący decyduje się na zakup samochodu pod wpływem błędu, co do stanu technicznego lub prawnego danego pojazdu.
Powstaje pytanie, co możesz zrobić, gdy już dowiesz się, że pojazd który kupiłeś, odbiega od jego opisu i zapewnień sprzedającego?
Jeżeli sprzedawca samochodu wprowadził Cię w błąd zapewniając o bezwypadkowej historii pojazdu, jego przebiegu, czy też stanu prawnego, wówczas w jakiejś sprawie może się okazać, że popełnił przestępstwo oszustwa, które jest związane z art.286§ k.k.
Gdy podejrzewasz, że sprzedawca jednak znał rzeczywisty stan techniczny pojazdu, przeprowadzone naprawy pokolizyjne lub powypadkowe lub też odbiegający od rzeczywistości wyższy ogólny przebieg pojazdu, wówczas możesz zawiadomić Prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zanim to jednak uczynisz warto skontaktować się ze sprzedawcą samochodu i zażądać od niego, na podstawie wcześniej przeprowadzonych ustaleń:
- zwrotu pieniędzy, jakie wydałeś na zakup auta w zamian za jego zwrot. Tu warto zaznaczyć jak bardzo ważnym jest wpisywanie na fakturze lub umowie, rzeczywistych poniesionych kosztów zakupu pojazdu,
- albo zwrotu części poniesionych kosztów, jaka odpowiadała rzeczywistej wartości auta w momencie jego zakupu.
Jeśli są wątpliwości niezależnego rzeczoznawcę mogą powołać obie strony. Z mojego doświadczenia wynika, że wiele komisów woli „dogadać” się z klientem, który odkrył rzeczywisty stan techniczny pojazdu lub jego rzeczywisty przebieg i uniknąć postępowania cywilnego o zapłatę lub sprawy karnej o oszustwo.